sihirle bunu değiştirmeden ... oturma odası değiştirebilir gibi. Bir uzay büyük, daha parlak veya daha yüksek görünmesi için altı görsel hileler var. Eğer küçük bir oda denemek varsa, emin fark edeceksiniz. Sihirli ama bilim gibi görünüyor.

1 - bu daha büyük görünmesini sağlayın

Bir alan daha büyük olabilir.

On dokuzuncu yüzyılda, Alman psikolog Hermann Ebbinghaus (1850-1909) Titchener çevrelerin teorisi ile nasıl açıkladı. O çevreler daha büyük olduğunda aynı daire daha küçük çevreler tarafından çevrili zaman büyük görünüyor ve daha az olduğunu kaydetti. Bunun nedeni nedir? bizi (göreceli boyutu) çevreleyen elemanların ölçülerine göre boyut algıladıkları çünkü.

Küçük bir uzay büyük algılanmaktadır Yani, küçük mobilya ile donatmak.

Ayrıca, hatta büyük, o bir odak noktası olmadan aklında bir salon tutmak ya da rahat oturma vardır, küçük bir denge vardır. Şunları yapabilirsiniz cDaha küçük koltuk çevreleyen, odanın odak noktasında kanepe onvert. Odan geniş olabilir, ama daha keyifli hale olmayacaktır.

2 - Perspektif bir Sense oluştur

derinlik oluşturmak için, hile mesafeleri önermektir.

Beyin uzaktaki nesneler daha net ve (diğer bir deyişle, daha bulanık) daha az detaylı olduğunu bilir. Bu etki "degrade dokular" olarak bilinen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan psikolog James J. Gibson tarafından yapılan araştırmaya kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Neden oturma odanıza umudu artırmak için bu illüzyonu geçerli değildir? Basitçe yumuşak, pürüzsüz tonlarıyla daha uzak kazanmak istiyoruz duvar ya da mobilya süsleyin. Ve tersi: Eğer "getir" istediğinize dokuları içerir. perspektifi geliştirmek ve olmayan herhangi mobilya mekanın genel algı engel edelim. Beyinde, bir boş alan, açık bir gökyüzü gibi, bu mesafeyi ima eder. Nedenle görüşlerini geliştirmek için de çok önemlidir. görünüm engellenmesi ve baş edilmez ki neredeyse bilinçsiz yurt dışında, açık pencere ve perdeleri önünde boş alan bırakın.

3 - yatay çizgili Seçimi

Peter Thompson, inanılanın aksine, boşluk ve organları stilize dikey değil yatay çizgili, vardır, o 2008 yılında teyit York Üniversitesi'nden (İngiltere) algılamada bir uzman psikolog. 1860 yılında o zaten kareler yanılsama ile Alman fizikçi Hermann von Helmholtz, keşfetmişti. Bu etki için, bu birbirlerine göre eşit genişlik ve aralıklı, paralel şeritleri çekti içine eşit büyüklükte iki kare aldı. O yatay çizgilerle kare yüksek ve daha şık olarak algılanan kaydetti.

Yani bir duvar uzun boylu görünmek istiyorsanız, yatay çizgiler çiziyor. Eğer daha geniş algılanmasına istiyorsanız, dikey çizgiler çizdi.