Işık sırları yoktur. temelleri ihtiyaçlarınıza yeterli aydınlatmayı zevk yaklaşık Daha açıkçası. Size salon aydınlatma planların için diğerlerinin yanında pratik bir rehber olarak sekiz temel adımı araya getirdik. Ve çarptı.

Adım 1. salon nasıl yaşadığını söyle ...

Ve bunu aydınlatmak için biliyorum. Eğer vurmak istiyorsanız, genellikle bunu düşünmek önceki egzersiz yapmak. "TV izlemek için çoğunlukla kullanırsanız varsa fazla ışık kirliliği monitörü ya görmezsiniz, çünkü, dolaylı ve yumuşak aydınlatma seçmelisiniz Işık- Yıl Úrsula Sobenes diyor. "Önemli olan odasında doğal ışık miktarı değil, ama durursanda aldıktan". Yapay aydınlatma devreye ne zaman gelir.

Adım 2. Ev Otomasyonu? Şüphesiz!

Neden? "o konfor sunuyor ve çok güçlü bir enerji tasarrufu Çünkü"Meritxell Ribé, Kişilik Stüdyo söyledi. Bununla beraber (Binaların dinlenebilir ya arkadaşlar almaya örneğin ışıkları) farklı zamanlarda aydınlatma planlayabilirsiniz. "Tek bir düğme ile duyumları, görsel zevki oluşturmak ve her zaman aydınlatma konforu en sağlanması her ışık sahne için ideal bir anı seçebilir".

- Tasarruf. "ev otomasyonu sayesinde ışık kaynaklarının gücünü ayarlayabilirsiniz. Yani yapabilirsiniz vardır &# 39; dönüştürme&# 39; 40 100 ağırlık ampul Bu% 60 daha az tüketir ve ömrünü uzatır. Bir kaydırıcı ile yoğunluğunu kontrol ama güç aynıdır, bu nedenle tüketim de aynı olacaktır. ev otomasyonu ile, gücünü kontrol etmek, sen ölçüde tüketim ve nihai elektrik faturasını azaltmak.

- Bütçe. "Bir ev otomasyon sistemi% 25, ​​elektrikli cihazların daha pahalı hariç, ama düşük yakıt tüketimi ile kurtarır".

başarı formülü

  • Birkaç ışıkları ile Genel ışığı. "Tüm veya tüm LED'lerin ya da halojen: Her zaman aynı ışık kaynağının ışığı önler. Sansasyon yaratmak ve tek ışık kaynağı üzerindeki aydınlatma düz ve yoksul olurdu önemlidir"Meritxell Ribé söylüyor.
  • Sıcak ve ayarlanabilir ortam ışığı. "Bu hangi ile kontrol edilebilir farklı sahneler yaratmak için (... rahat üzerinde, koltuk yanındaki) farklı lambalar birleştirir. İpucu: Sıcak ışık kaynakları tercih (yaklaşık 2.700 K)".
  • Bu spot ile vurgulanır. "Bir resim vurgulamak ister misiniz? Sen spot ile aplikler veya tavana ile yapabilirsiniz". vurgulanmış olabilir diğer öğeler heykeller, kütüphane veya özel mobilya vardır.

kanepe alana Adım 3. Ver ışığı

ışık, dolaylı olarak ayarlanabilir, sıcak ve yumuşak (20 W) az olmalıdır. Eğer tavan idealden ışık varsa ışık oda boyunca dağıtılır böylece, oda çevre üzerindeki LED'ler yüklemektir.

- Lambalar desteği. Eğer genel tavan ışık gerekmez, sonraki kanepenin yan masalarda yer masa lambaları (veya ayakta tabloyu yoksa). aydınlatıcı yanı sıra, süsleyecek.

yemek odası için Adım 4.

Tablonun bütün yüzeyini aydınlatan bir tavan lambası takın. Uzun bir masa ise, iki (veya daha fazla) gerekir. Gıda rengini etkilemez yaklaşık 3000 K onu seçiniz.

büyük bir masa, dikdörtgen ahşap masa ve tavan lamba ile aydınlatılmış odada

- Ne kadar yüksek? İdeal olarak, lamba tablosundan yaklaşık 70-75 cm asın. diğer faaliyetleri uyacak şekilde yüksekliği ayarlanabilir vardır.

okuma köşesinde Adım 5.

Kitaplığı. Düşük yoğunluklu ampuller (20 B) her vücut bookstore- için bir ya da her bir raf yıkanmak LED'lerin bir şerit seçebilir.

okumak. İdeal olarak, bir zemin lamba, LED veya cepheden 40-50 W. Evita halojenler düşük tüketim onlar ısı yayarlar ve kısa mesafelerde üzgün çünkü. Sıcak bir ışık seçin, soğuk ve okunması rahatsız yansıtır.

abajur etkilerin malzeme nasıl bir ampul yanar. Bir kumaş daha sıcak olacak ise bir metal ya da cam difüzör, bir yuvasını verir.

Adım 6. sıra lambaları seç

- stilleri karıştırın. "çağdaş tasarımlardan lambaları iz. Her alan için farklı ve benzersiz bir stil oluşturmak için gereken. herkesin eşit lambaları koyarak kaçının"Meritxell Ribé söylüyor.

- Doğal. "Vintage moda böylece işçilik doğru inen: doğal kumaşlar ile yapılan ekranlar, ıslah edilmiş ahşap ayakları ... Bu kökenine dönüş olduğunu".

& Quot büyük pencereler, çalışma köşesi, raf ve iki kanepe oturma odası; L & quot;

Adım 7. Kontrol ışığı

Odanızın küçük olsa bile, "Eğer fiyatının iki veya daha fazla noktadan ışıklarını kontrol edebilir çünkü çok pratik Komütasyonlu anahtarları vardır"Ursula söylüyor.

- eser olmadan. anahtarlama kabloları ve anahtarları bulma amaçlı hareket önce. Ama bugün, yeni tasarımlar radyo frekans alıcısı, bir inalámbrico- anahtarı kablolama tasarruf -funcionan.

LED yanına Adım 8. Kafa

"Bugün ampuller geleneksel ampullerin neredeyse% 99 renk sıcaklığı Ursula Sobenes- diyor çoğaltmak ve aynı zamanda geleneksel vida yukarı mum türü veya dikroik kadar tüm biçimlerde kullanılabilir LED". LED'lerin zayıflıklarından biri de düzenleyen olamayacağını, ancak bugün zaten mümkündür. sattıkları tüm çünkü Ama dikkat. Onları satın almadan önce emin olun. Evet, onlar daha pahalıdır.

- Ucuz pahalıdır. led ile Emin karşılaştıran fiyatları 20'den fazla € 'dan az 10 € ve diğerleri verdik. LED'lerin farklı nitelikleri vardır, bu durum tesadüf değil. Ve kalite ömrünü belirler ve nasıl sabit olduğu yaşam için rengidir. Ne bir veya diğer seçmeden önce önemli olan yaşam saatlerini kontrol etmektir. 50.000 saat boyunca bir kalite, düşük kaliteli yaklaşık 20,000 ve renk sıcaklığı çok rahatsız edici, renk değişir, yani güç sırasında, sabit olmayacaktır nda olabilir.

Aydınlatma Mini Sözlük

  • Lümen (lm). Bir ampul tarafından yayılan ışığın miktarının ölçü birimidir. Onun gücünü kutluyor.
  • Lux (lx) ile. 1 metrekare olan ışık miktarı (lümen). Bu bize o kalmak veren hafiflik duygu. Salon 100 ve 300 lüks (veya lümen / m2) arasında tavsiye edilir.
  • Watt (W). tüketime bilgi mi
    ampul. Tüm ampuller aynı ışık şiddetine sahip olmasına rağmen, aynı watt (W) tüketir. Bir LED sadece 8W tüketirken 40 W akkor, 400 lümen vermek gerekir
  • Renk sıcaklığı (K). Işığın baskın rengini ölçer. Bu sıcak olabilir (en az 3300 K, sarımsı veya kırmızımsı) ya da (5000 K) üzerinden soğuk beyaz ve daha mavimsi. İdeal salonu sıcak ışık aydınlatmak için.